História

O Hoteli a jeho histórii

Útulný a štýlový BEIGLI Hotel & Garden sa nachádza v samom srdci Bratislavy na ulici Baštová, ktorá dnes patrí k najnavštevovanejším uličkám Starého Mesta.

Baštová ulica neniesla vždy meno Baštová. Počas celého 18.storočia bola známa pod menom "Katova" (Henker-Gassel, Hänckergässl, Freymanns-Gassel). Obydlie mestského kata stálo tam, kde v druhej polovici 19.storočia postavili dom č.5. Na konci 18.storočia sa objavuje meno Zwinger-Gassel, čo by bolo správne preložené "parkanová ulička". Nedôsledným prekladom sa stala z "parkanovej" "baštova".

Baštová ulica vznikala dlhé stáročia postupnou zástavbou. Od 13.-14. storočia tu stavali príbytky najmä chudobnejší ľudia. Budovy boli pristavané zvnútra k mestskému opevneniu. Mestské hradby pozostávali z dvoch rovnobežných múrov. Vnútorný bol oveľa vyšší, zatiaľ čo vonkajší, nižší, umožňoval mesto obraňovať z priestoru medzi múrmi. Tento priestor sa volá parkan, po nemecky „der Zwinger". Dnes ho možno vidieť pozdĺž Staromestskej ulice pri Michalskej priekope.

Po úradnom zrušení ohradenia vnútorného mesta v r.1774 bolo možné jednotlivé úseky hradieb kúpiť, zbúrať ci postaviť na ich mieste obytné domy. Nie každý sa však rozhodol staré stredoveké múry zbúrať. Ponechaním oboch, vonkajšieho i vnútorneho začali v priestore medzi nimi vznikať nové stavby. Medzi hradné múry boli miestami postavené 2 až 4 domy.

A tu sa začína písať príbeh našej historickej budovy, dnešného BEIGLI Hotel & Garden.

Keď sedemdesiatročný dom číslo 8 v roku 2010 demolovali, bolo na stene priľahlého staršieho domu číslo 4 či 6 (čo je mimochodom dnes náš BEIGLI Hotel & Garden) možné veľmi dobre zamerať situáciu bývalého mestského opevnenia. Hotel BEIGLI totiž doteraz presne zachováva šírku mestskej hradby.

My Vás pozývame práve do tohto domu, v ktorom dnes nájdete zrekonštruovaný BEIGLI Hotel & Garden. Počas rekonštrukcie v roku 2020 sme sa snažili všetky historické parametre tejto budovy zvýrazniť. Veríme, že si svojím vzhľadom a interiérom, ktorý bol zariaďovaný s láskou, a neposlednom rade svojimi službami, získa aj toho najnáročnejšieho zákazníka. Bude pre nás najväčším potešením, keď sa k nám, milí hostia, budete s radosťou vracať a odporúčať nás svojim priateľom a známym.